8. Aleksandra E. Lesiak - naukowiec i menedżer

Dr hab. n. med Aleksandra Ewa Lesiak (38 lat) jest adiunktem i menedżerem w Klinice Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ukończyła Wydział Lekarski AM w Łodzi (w 1999 roku) oraz studia podyplomowe w zakresie marketingu i zarządzania w Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi. Przedmiotem jej zainteresowań są przede wszystkim choroby o podłożu autoimmunologicznym oraz procesy biologiczne indukowane promieniowaniem ultrafioletowym, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska skórnej fotokancerogenezy.

Od 2009 roku jest kierownikiem projektu MNiSW dotyczącego roli podłoża genetycznego w rozwoju raków podstawnokomórkowych skóry. Jednocześnie prowadzi projekt pt. „Określenie rzeczywistego natężenia i dawek promieniowania UV w kabinach naświetlających stosowanych w fototerapii”. Jest także zastępcą przewodniczącej Rady Naukowej Fundacji Łuszczycy.pl, której działania mają na celu zwiększenie dostępności nowoczesnych form terapii łuszczycy oraz wprowadzenie tej choroby na listę chorób przewlekłych.

Prof. Joanna Narbutt, kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii UM w Łodzi, napisała w zgłoszeniu konkursowym: „Aleksandra Lesiak należy do grona najzdolniejszych polskich dermatologów młodego pokolenia. Jej dorobek naukowy jest imponujący (89 prac naukowych — przyp. red.), co świadczy o dużej konsekwencji w realizacji projektów badawczych i umiejętności samodzielnej pracy naukowej”.

Jej zdolności organizacyjne również zostały docenione i od maja 2012 roku pełni funkcję menedżera w Klinice Dermatologii i Wenerologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM CSW w Łodzi. Jej zadaniem jest znalezienie najlepszych rozwiązań prowadzących do przywrócenia rentowności klinice, a w efekcie przynoszenia zysków.

Zna trzy języki (angielski, francuski, rosyjski). W wolnych chwilach podróżuje, szczególnie lubi wycieczki górskie, ale także pływa i nurkuje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze