Dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski - zwycięzca Supertalentów w Medycynie 2018

Dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski, prof. nadzw. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (36 lat) zdobył pierwsze miejsce w konkursie Supertalenty w Medycynie 2018, organizowanym przez "Puls Medycyny".

Dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski został wyróżniony już w pierwszej edycji Supertalentów w 2012 r.  W tegorocznej edycji plebiscytu zajął pierwsze miejsce.

Głównym obszarem zainteresowań naukowych zwycięzcy konkursu „Supertalenty w Medycynie 2018” jest kardiologia inwazyjna, w szczególności obrazowanie wewnątrznaczyniowe metodą optycznej tomografii koherencyjnej i ultrasonografii wewnątrznaczyniowej, przewlekłe zamknięcia naczyń wieńcowych, wielonaczyniowe interwencje w ostrych zespołach wieńcowych, wstrząs kadiogenny, kardiomiopatia stresowa takotsubo, kardioonkologia, denerwacja tętnic nerkowych.

Na co dzień pracuje jako specjalista kardiolog, wykonując diagnostykę inwazyjną oraz zabiegi przezskórnej interwencji wewnątrznaczyniowej u pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi.

Miłością do kardiologii zapałał już w trakcie studiów. Dlatego założył pierwsze w Polsce Studenckie Koło Kardiologii Inwazyjnej, funkcjonujące przy I Klinice Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziś tworzy międzynarodowy rejestr pacjentów z TTC (www.takotsubo-registry.com), gromadzący dane z 21 centrów z: Polski, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Swoje badania realizował m.in. dzięki nagrodzie, jaką w 2011 roku w Paryżu przyznało mu Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Projekt koncentrował się na nowoczesnej diagnostyce stężenia mikroRNA we krwi pacjentów z TTC. „Moje obserwacje wskazują, że obecna wiedza na temat TTC jest niewystarczająca, a pacjenci z tą kardiomiopatią powinni być objęci opieką specjalistów wielu dziedzin medycyny. Wdrożenie nowoczesnej diagnostyki za pomocą mikroRNA może mieć istotne znaczenie nie tylko w rozpoznawaniu TTC, ale również w różnicowaniu innych stanów nagłych w kardiologii” — przekonywał młody kardiolog.

Miłosz Jaguszewski jest członkiem m.in.: Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, American Heart Association oraz International Society for Heart Research — European Section. Po powrocie do Polski chce zwiększyć współpracę ośrodków w kraju oraz za granicą — nie tylko pomiędzy klinikami, ale także placówkami o niższej referencyjności. W jego ocenie, taka współpraca zmniejszyłaby wśród młodego pokolenia lekarzy chęć „ucieczki” na stałe poza granice Polski.

Kardiologia interwencyjna pochłania większość jego wolnego czasu, ale zdobywanie doświadczenia klinicznego traktuje z empatią i fascynacją. Mimo ogromnej ilości pracy i obowiązków, stara się znaleźć chwilę na relaks i wolny czas poświęcać żonie, która również jest lekarzem i wspiera go na każdym kroku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze