SuperTalenty w medycynie: wygrała kardiologia

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu „SuperTalenty w medycynie” na liderów młodego pokolenia lekarzy. Poniedziałek, 12 listopada, był dniem rozdania nagród i dyplomów dziesiątce najlepszych młodych naukowców.

Zwycięzcą został dr hab. n. med. prof. nadzw. Maciej Banach – medyczny omnibus. Do tej pory udało mu się opublikować ponad 250 prac naukowych z dziedziny hipertesjologii, lipodologii, nefrologii i kardiologii, a do tego jest „skutecznym i aktywnym organizatorem życia naukowego w Polsce”. Był najmłodszym wiceministrem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Drugie miejsce zajął niestrudzony tropiciel genów dr n. med. Wojciech Fendler, także z łódzkiego UM. Jest współtwórcą rejestru cukrzycy monogenowej oraz autorem programu nauczania biostatystyki i epidemiologii dla studentów medycyny. Na co dzień pracuje w Klinice Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii, a jego zainteresowania naukowe koncentrują się na analizie struktury i funkcji genu proinsuliny.
Na trzecim miejscu znalazła się dr hab. n. med. Dominika Nowis, adiunkt w Zakładzie Immunologii, Centrum Biostruktury Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się onkologią eksperymentalną, szczególnie poszukiwaniem nowych metod leczenia nowotworów.

Warto zauważyć, że w dziesiątce wyróżnionych młodych talentów medycznych znalazło się aż pięciu kardiologów. Dużą grupę stanowili też łodzianie. „Łódź wyrasta na najprężniejszy w Polsce ośrodek naukowy” – mówił prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, obecny na uroczystości.
Odbierając nagrodę prof. Banach przyznał, że sam nie przypuszczał iż tyle udało mu się już zrobić, mimo młodego (ma 35 lat) wieku. „Cieszę się, że „Puls Medycyny” podjął taką inicjatywę i chce promować młode talenty. Jako wiceminister koncentrowałem się na wspieraniu polskiej nauki, dobrze, że także media dostrzegły taką konieczność” – mówił.

Partnerem strategicznym konkursu "Supertalenty w medycynie 2012" była firma GlaxoSmithKline.

Agnieszka Katrynicz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze